Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Welon ślubny – jak wybrać idealne dopełnienie stylizacji ślubnej?

Welon ślubny jest  jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli ceremonii zamążpójścia. Kojarzy się z nią tak samo mocno, jak biała suknia czy złote obrączki. Chociaż obecnie panny młode coraz częściej wybierają stylizacje w innym kolorze niż czysta biel, a czasami rezygnują także z welonu na rzecz bardziej awangardowych czy też minimalistycznych ozdób włosów, to popularność welonów jest nadal duża. Poszczególne modele różnią się między sobą długością, rodzajem zdobień czy materiałem, z którego zostały wykonane. Od lekkich, półprzezroczystych woali po bogato zdobione koronką welony hiszpańskie. Z czego wynika fenomen welonów? Jaka jest ich symbolika? I w końcu – w jaki sposób wybrać ten najbardziej odpowiedni?

Co symbolizuje welon ślubny?

Historia zakładania welonów ślubnych sięga czwartego wieku naszej ery, kiedy zaczęto okrywać nimi głowy panien wychodzących za mąż. Już wcześniej jednak, nawet w czasach starożytnych, welony i woale wykorzystywane były jako ceremonialne nakrycie głowy młodych kobiet. Ich symbolika była zazwyczaj spójna – welon symbolizował czystość i niewinność. Poza  podkreśleniem dziewictwa panny, miał również zastosowanie bardziej praktyczne, uważano bowiem, że odstrasza demony i duchy, a także chroni przez złym spojrzeniem zawistnych ludzi. Założenie welonu miało więc odciąć pannę młodą od tego, co złe i nieczyste, czyli wszystkiego, co mogłoby zakłócić jej przyszłe szczęście. Przez pewien czas welony symbolizowały również szlachetne pochodzenie panny młodej. Dzięki welonowi, nie była wystawiona na spojrzenia ludzi z niższych klas społecznych. W niektórych kulturach, samo nakrycie głowy kobiety przez mężczyznę płachtą materiału stanowiło symboliczny akt przyjęcia kobiety przez mężczyznę.

Welon ślubny – jakie zwyczaje nadal praktykujemy?

Z symboliką welonu, oznaczającego niewinność panny młodej, wiąże się bezpośrednio zwyczaj oczepin, w dalszym ciągu praktykowany na polskich weselach. Tuż po północy, druhny zdejmują z włosów panny młodej welon, a zakładają jej na głowę czepek. Ceremonia ma na celu symboliczne przejście młodej żony z kręgu panien na wydaniu do grona pań domu, gospodyń i matek.  Panna młoda rzuca za siebie swój welon. Podobno ta dziewczyna, która go złapie, będzie kolejną, która zmieni stan cywilny.

W wielu rodzinach w dalszym ciągu obecna jest również tradycja przechowywania welonu dla córki. Niektóre panny młode decydują się na powiedzenie sakramentalnego „tak” w welonie po swojej mamie czy babci, zgodnie z przekonaniem, że podczas ceremonii należy mieć na sobie „coś starego”.

Co jednak znaczy welon w XXI wieku? Dawna symbolika od dawna już nie obowiązuje. Na białe welony  panie decydują się raczej ze względu na tradycję czy chcąc podkreślić wyjątkowy charakter uroczystości. Niemniej jednak, uniesienie przez pana młodego woalki swojej nowo poślubionej żony po ceremonii zaślubin, nadal ma w sobie nieodparty urok. Dla wielu par to magiczny moment.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje welonów ślubnych?

Różnorodność welonów jest porównywalna do bogactwa modeli sukien ślubnych. Zazwyczaj podstawowym rozróżnieniem pomiędzy modelami jest długość welonu, chociaż należy pamiętać, że dwa welony o tej samej długości mogą być zupełnie odmienne, jeśli zostaną wykonane z różnych materiałów, ozdobione w różny sposób i inaczej upięte. Niemniej jednak podział welonów pod względem długości może stanowić dla przyszłej panny młodej punkt wyjścia w poszukiwaniach tego idealnego.

Najczęściej wyróżniane rodzaje welonów to:

  • Blusher (albo woalka) – krótki welon zakrywający twarz panny młodej, często stanowiący jedynie część jakiejś większej całości.
  • Welon krótki – o długości nie przekraczającej 50 cm, często wyposażony w woalkę oraz grzebyki do upięcia na włosach.
  • Welon półdługi/ średniej długości – jego długość powinna zostać dopasowana do wzrostu panny młodej tak, aby kończył się w okolicach talii; najczęściej wybierany w połączeniu z sukniami o kroju litery A lub kreacjami dopasowanymi w talii.
  • Welon długi – powinien sięgać do linii bioder. Idealny do klasycznych, długich sukien ślubnych.
  • Welon kościelny – długi do podłogi albo o kilka centymetrów dłuższy; w przypadku sukni z trenem – dłuższy niż tren.
  • Welon katedralny – to wersja maxi wśród welonów, o długości od kilku do kilkunastu metrów, zasadniczo widywana już wyłącznie w przypadku ślubów królewskich. Pomimo spektakularnego efektu, nie należy z pewnością do zbyt wygodnych ozdób głowy.
  • Welon hiszpański Mantilla – welon cięty z koła, ozdobiony koronką, o dowolnej długości.

Jak wybrać idealny welon ślubny?

Wybór odpowiedniego welonu ślubnego jest nie lada wyzwaniem. Salony ślubne prześcigają się w oferowanych modelach, długościach i stylach. Decydując się na welon trzeba pamiętać, że ma on stanowić integralną część ślubnej stylizacji, musi więc pasować do sukni. Nie sposób jednak nie wziąć pod uwagę innych ważnych czynników, takich jak wzrost, figura czy fryzura panny młodej.

Welony krótkie, nie sięgające dalej niż do ramion, są odpowiednie dla pań, które w tym wyjątkowym dniu wystąpią w krótkiej fryzurze lub sukni gorsetowej, z odsłoniętymi ramionami. Dłuższe z kolei pasują idealnie do stylizacji bardziej klasycznych, z trenem lub godetem – w takich przypadkach jednak welon musi być dłuższy od tyłu sukni. Dłuższe welony dodatkowo wysmuklają sylwetkę, dodają elegancji, podkreślają wyjątkowy charakter uroczystości. Do stylizacji awangardowych lepsze będą welony w stylu hiszpańskim.

Przyjęło się, że welon powinien mieć odcień jak najbardziej zbliżony do koloru sukni. Jeśli suknia nie jest biała, tylko np. w kolorze kawy z mlekiem lub pudrowego różu, to również welon powinien zostać dobrany w takim kolorze.  Welony bywają bardzo bogato zdobione koronkami, perełkami, kryształkami czy lamówkami z materiału o kontrastującej fakturze. Warto pamiętać, że ozdoby te powinny stanowić spójną całość nie tylko z samą suknią, ale także z pozostałymi dodatkami wybranymi przez pannę młoda, szczególnie z biżuterią.

Założenie welonu nie jest zwykle skomplikowane, jeśli jednak chodzi o upięcie welonu wyposażonego w grzebyki na krótkich włosach, warto pozostawić tę czynność fryzjerce, czeszącej pannę młodą do ślubu. Dzięki temu nie zniszczymy fryzury i zyskamy pewność, że welon pozostanie na swoim miejscu przez całą ceremonię.

Co zamiast tradycyjnego welonu ślubnego?

Nie wszystkie panie decydują się na tradycyjny welon. Niektórym nie odpowiada jego symbolika, stojąca w sprzeczności z ich feministycznymi przekonaniami. Innym klasyczny, biały welon zupełnie nie pasuje do nowoczesnej, awangardowej stylizacji, jaką wymarzyły sobie na ten szczególny dzień.

Dla pań, poszukujących czegoś bardziej nowoczesnego i oryginalnego, projektanci tworzą welony kolorowe, zdobione frędzlami, geometrycznymi wzorami i zupełnie odmiennie-przestrzennymi materiałowymi kwiatami. Alternatywą dla nich mogą być też awangardowe kapelusze, wiązane we włosach kokardy, ozdobne opaski, rustykalne wianki czy ozdobne spinki. Ważne,  by welon lub inna wybrana ozdoba włosów nawiązywały do samej sukni i współgrały z bukietem panny młodej.

O tym, czy wybrać welon ślubny, czy  raczej inną ozdobę włosów, zdecyduje panna młoda, dopasowując nakrycie głowy do sukni, dodatków czy bukietu.  Welon  powinien stanowić dopełnienie stylizacji, nie powinien jej przytłaczać ani dominować. Jego zadaniem jest dodawać elegancji i pokreślić piękno panny młodej w tym szczególnym dniu – dlatego  warto poświęcić chwilę na jego przemyślany wybór.