Kontakt z redakcją:

Dawid Brzeziński
[email protected]
tel. 796 521 531

Kontakt w sprawie reklamy: [email protected]
lub https://premiumeo.pl

Właścicielem portalu ślubnego
menmeet.pl jest:
F.H.U. Dawid Brzeziński
ul. Lubuska 4/57
40-219 Katowice

Opłaty za weselną muzykę – Wszystko o zaiks

Przyszłe Pary Młode skupiają swoje sił na tym, aby wybrać piękną salę, cudowną kreację dla Panny Młodej, dobrego fotografa i kamerzystę. Nie można zapomnieć także o zespole lub DJ’u, który będzie nadzorował przebieg całej imprezy. Jak się okazuje, wielu Narzeczonych zapomina przy tym o jednej ważnej sprawie – o opłatach za muzykę weselną. Opłata za weselną muzykę to konieczność. Pozostaje tylko do wyjaśnienia sprawa – kto taką opłatę wnosi? Sala? DJ/zespół? A może ten obowiązek spada na Parę Młodą?

Należne pieniądze do ZAiKS

Kim jest ZAiKS? To Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Jeżeli ktoś wspomina Narzeczonym, że muszą wnieść opłatę „zaiks wesele”, to chodzi o zapłacenie im pewnej kwoty. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ stoją oni na straży ochrony praw autorskich autorów i kompozytorów piosenek. Za odtwarzanie poszczególnych piosenek zawsze należy uiścić opłatę, którą potem ZAiKS wypłaca danym twórcom. Nie warto żyć w nieświadomości, ponieważ za brak licencji mogą być nałożone wysokie kary. W szczególności, jeżeli ZAiKS udowodni, że Para Młoda z premedytacją uniknęła wykupienia licencji.

Kiedy nie trzeba płacić ZAiKS?

Czy można uniknąć wniesienia takiej opłaty. Tak, ale tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli przez całe wesele będzie grana tylko i wyłącznie muzyka „zwolniona z opłat”. Jest to muzyka restauracyjna, hotelowa, sklepowa. Podsumowując – jest to ta muzyka, którą na co dzień słyszymy dookoła siebie, która nie jest produkowana do celów komercyjnych. Tylko czy przy takiej muzyce ktokolwiek będzie chciał szaleć na parkiecie do białego rana? Nie. Taka muzyka może być puszczana w przerwach, pomiędzy poszczególnymi blokami muzycznymi, kiedy goście weselni odpoczywają. Opłata ZAiKS jest więc koniecznością, jeżeli chce się mieć pewność, że goście doskonale będą się bawić.

Kto płaci ZAiKS?

Mówi się, że ZAiKS płaci organizator imprezy. W przypadku wesela organizatorami jest Para Młoda. Przy czym zanim Para Młoda weźmie się za uiszczanie takiej opłaty, to warto dowiedzieć się, czy sala nie ma wykupionej stałej licencji w ZAiKS. Jeżeli tak jest, to bardzo dobrze. Para Młoda będzie miała jeden problem z głowy mniej. Przy czym sala może obciążyć Narzeczonych takimi oto kosztami. Jeżeli sala takowej licencji nie ma, to można porozmawiać z oprawą muzyczną o wykupieniu takiej licencji. Mogą oni to zrobić w imieniu Narzeczonych. W innych przypadkach trzeba postarać się o samodzielnie wykupienie takiej licencji.

Jak zapłacić ZAiKS?

Nikt nie musi się bać. Wykupienie licencji na wesele jesst bardzo łatwe i każda osoba będzie w stanie sobie z tym poradzić. Wystarczy tylko wpisać w Google „zaiks wesele” i wyskoczą nam odpowiednie strony już na samej górze, gdzie należy się przekierować. Potem wystarczy tylko poszczególne rubryki wypełniać krok po kroku. Załatwione! Potwierdzenie wykupienia licencji przyjdzie na adres e-mail. Uwaga! Licencja nie jest droga! Nie trzeba się obawiać, że licencja za odtwarzanie muzyki podczas zabawy pochłonie znaczną część kosztów weselnych.