Ślub to niezwykły dzień w życiu Młodej Pary, na którym nie może zabraknąć najważniejszych dla nich osób. Co prawda, informacja o ślubie znana jest wszystkim zainteresowanym na długo przed, ale zaproszenia to nieodłączny element całego przedślubnego zamieszania i nie może go zabraknąć. Zaproszenia nie mogą być jednak zwyczajne, bo tak jak dzień złożenia przysięgi małżeńskiej zwyczajny nie jest, to i zaproszenia powinny być zrobione od serca i z pomysłem.

Zaproszenia ślubne nie tylko informują o zbliżającym się wydarzeniu, ale przede wszystkim mają wprowadzać gości weselnych w nastrój tego święta już na kilka tygodni wcześniej. Dlatego więc zaprojektowanie odpowiednich zaproszeń ślubnych to zadanie tak samo ważne, jak wybór butów dla panny młodej. Zaproszenie powinno nie tylko oddawać charakter Młodej Pary, ale przede wszystkim budzić ciekawość gości i uczucie przyjemnego zniecierpliwienia przed tą ważną chwilą.

Pierwsze kroki

Po części zaproszenia ślubne planujemy już na etapie tworzenia listy gości. Każdego z nich trzeba będzie poinformować osobiście o ślubie i wręczyć mu personalnie wypisane zaproszenie. Planowana liczba gości wyznacza również nasze możliwości finansowe, bowiem im więcej zaproszeń do wydrukowania, tym mniejszy budżet na jedną sztukę. Nie oznacza to jednak, że nasze zaproszenie nie może być najpiękniejsze. Warto również przemyśleć, czy wszyscy zaproszeni na ślub goście, będą także zaproszeni na wesele i poprawiny. Wówczas zaproszenia powinny różnić się od siebie zawartością.

Krok 2: Projekt

To najważniejsza część całego procesu tworzenia zaproszeń. Młodzi do wyboru mają gotowe projekty oferowane przez drukarnie lub, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, mogą zaprojektować je sami. Najważniejszy przy tworzeniu konspektu zaproszenia jest wybór estetyki, która powinna oddawać nie tylko charakter ślubu, ale i ulubioną stylistykę Państwa Młodych. Zaproszenie w formie biletu na pociąg, tabliczki czekolady czy rozwijającej się wizytówki mogą nie tylko pokazać kreatywność Młodej Pary, ale i wywołać uśmiech na twarzy gości. Najważniejsze jednak, by zachować konsekwencję i w tej samej stylistyce wykonać np. wizytówki z imionami na wesele. Projekt powinien również przewidywać materiał, na którym wykonane zostaną zaproszenia. Oczywiście, najlepszym nośnikiem jest papier. Może on być gładki, śliski, chropowaty, wytłaczany, ale powinien być gruby, żeby druk był trwały i dobrej jakości.

Krok 3: Zawartość

Na zaproszeniu nie wystarczy umieścić informacji o dacie, godzinie i miejscu ślubu. Gości należy oczarować czymś więcej, przy okazji dostarczając im dodatkowych informacji. Od tego, co znajdzie się w zaproszeniu ślubnym zależy jego wielkość i forma: składane, osobne karty czy otwierane z wkładką. Jeśli ślub ma miejsce w innym mieście, warto zamieścić mapkę z zaznaczonym kościołem i domem weselnym, by goście nie błądzili. Obowiązkowo Państwo Młodzi powinni poinformować zaproszonych o formie prezentów, jakie chcieliby otrzymać, zazwyczaj robione jest to w formie wierszyka. Zaproszenia należy wydrukować w jednakowych wersjach z pozostawionym miejscem na wpisanie imion adresatów. Ręcznie wypisane zaproszenia nie tylko wyglądają ładniej, ale i mają bardziej osobisty charakter.

Krok 4: Druk

Ten etap wydaje się najłatwiejszy, jednak druk zaproszeń wymaga nieco więcej pracy. Nie każda drukarnia zrealizuje nasz projekt, zwłaszcza, gdy jest bardzo skomplikowany. Znajdźmy więc drukarnię, w której będziemy mieć gwarancję dobrego wykonania.

Zaproszenia wydrukujmy z zapasem, ponieważ zawsze może zdarzyć się pomyłka albo przypadkiem o kimś zapomnimy - mówi właściciel drukarni internetowej Gajet Druk

Wydrukowane zaproszenia należy jeszcze wykończyć, szczególnie gdy mają mieć składaną formę, dodatkowe ozdobniki lub powinny być przewiązane wstążką. Tak przygotowane zaproszenia wystarczy już tylko wręczyć gościom, osobiście.

Comments are closed.


Niedawno napisane