Przyjęcie weselne w domu

Friday, 01. 28. 2011  –  Kategoria: Organizacja wesela

Przyjęcie weselne w domu… czyli porady jak zorganizować perfekcyjne i niezapomniane przyjęcie weselne w domu!

Nie wszystkie pary młode planują organizację dużego i hucznego wesela, w restauracji czy innym obiekcie, wraz z biesiadą i tańcami do białego rana. Niektórzy preferują małe, kameralne imprezy tylko w gronie najbliższych. Powodów tej decyzji może być wiele. Jedni nie lubią hucznych imprez i całego zamieszania z nimi związanego, a inni po prostu nie chcą wydawać kolosalnych sum. Jednak niezależnie jaki powód skłonił nas do organizacji przyjęcia w domu, pewne jest, że takie przyjęcie, poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami, może udać się perfekcyjnie. A nasi goście będę świetnie się bawić i na długo zapamiętają ten dzień.

Podczas przygotowań przyjęcia należy podzielić obowiązki na kilka kategorii. Głównymi zadaniami, którymi z pewnością trzeba się zająć jest:

  1. przygotowanie menu (zarówno dań ciepłych, zimnych, napoi jak i ciast oraz tortu),
  2. rozpatrzenie kwestii alkoholu lub jego braku,
  3. porządki i udekorowanie domu,
  4. przystrojenie stołu i zadbanie o jego wszystkie elementy (typu zastawa, winietki, kwiaty itp.),
  5. zaaranżowanie rozrywki dla gości (czy choćby samej muzyki w tle),
  6. ewentualne włączenie tradycyjnych zwyczai ślubnych do swego przyjęcia.

Ustalenie menu i przygotowanie jedzenia

Jeśli chodzi o kwestię jedzenia trzeba najpierw zaplanować ile czasu będzie trwało nasze przyjęcie. Stosownie do jego długości należy dobrać odpowiednią ilość ciepłych dań. Zazwyczaj podaje się ciepłe danie do 2 – 2,5 godziny. Ostatnim posiłkiem może być syta zupa (typu flaki, strogonow czy żur na kiełbasie i wędzonym boczku). Jeśli nasza impreza będzie zakrapiana alkoholem, warto by ciepłymi daniami były mięsa, pieczenie, pierogi czy np. biała kiełbasa z bigosem. Jak wiadomo, takie nieco tłustsze menu sprawia, iż wódka jest lepiej trawiona. Na stole warto poustawiać wędliny, sałatki, galaretę, łososia wędzonego, jaka faszerowane, koreczki czy inne rzeczy, po które goście będą sięgać między głównymi daniami. Wiadomo ilość jedzenia należy dostosować do ilości gości, zakładając przeciętną porcję dla 1 osoby i mnożąc ja przez ilość osób przy stole.

Jeśli chcemy sami przygotować dania, można zaprosić kogoś zaufanego do pomocy, mamę, teściową czy koleżankę. Należy podzielić gotowanie na kilka dni. Niektóre rzeczy można zrobić wcześniej i zamrozić. A napoje, alkohol, słodycze można kupić wcześniej, gdyż one moją długą datę ważności. Inne, które szybciej się psuję typu sałatki, należy zrobić dzień przed. Można także podzielić się z pomocnikami, by każdy zrobił u siebie w domu inne pozycje z menu - będzie łatwiej i szybciej. Pomyśl także nad jakaś super potrawą, niespotykaną, wykwitną, tak by zaskoczyć gości i zadowolić ich podniebienia. Ważne jest także to, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, bo wiadomo, że ostatnie chwile przed ślubem są najbardziej stresujące i wtedy łatwo wpaść w irytację i zniechęcenie.

W sytuacji, gdy para młoda nie zdecyduje się na samodzielne przygotować dań, czy obawia się, iż nie zdąży na czas, może skorzystać z usług profesjonalnej firmy cateringowej. W takim wypadku ty wybierzesz menu, przystawki, dania ciepłe. Zero stresu i bieganiny. A firma przywiezie wszystko świeże, pyszne i piękne udekorowane na czas w dniu ślubu. Jeśli do tego podczas całej uroczystości nie chcesz stać w kuchni, i nie chcesz porcjować dań, przynosić i odnosić półmiski, możesz skusić się dodatkowo na zamówienie z dwóch kelnerów do obsługi przyjęcia i pilnowania kolejności dań. To pozwoli ci w pełni cieszyć się obiadem, swoim dniem i spędzić cały czas z gośćmi. Na pewno opcja z kelnerami będzie wyglądała wytwornie, a kelnerzy dodadzą imprezie klasy i elegancji. Dla zainteresowanych tym pomysłem możemy poradzić, iż można zapytać znajomych kolegów czy koleżanki czy zgodzą się pełnić rolę kelnerów w waszym dniu. Będzie to opcja bardziej ekonomiczna, na którą na pewno więcej osób jest w stanie sobie pozwolić.

Tort weselny i ciasto

Tort najlepiej zamówić w dobrej, sprawdzonej cukierni. Cukiernia wykona wyśmienity i wspaniale udekorowany tort dostosowany do ilości ozdób na przyjęciu. Ciasto natomiast można upiec samemu, lub także zamówić. Trzeba pamiętać, by nie było go za dużo, gdyż najczęściej jest tak, iż na przyjęciach schodzi najwięcej mięsnych dań, a ciasta usuwają się na dalszy plan. Można zasugerować się salami weselnymi i tak jak one ustawić (w miarę możliwości) niewielki stół, na którym będzie znajdował się tort, ciasta, owoce oraz termosy z wrzątkiem oraz kawą i herbatą do wyboru.

Dekoracja domu i stylizacja stołu

Nie zapomnij także o wysprzątaniu całego domu oraz łazienki na dwa, trzy dni przed przyjęciem. W dniu przyjęcia w łazience powieś obowiązkowo świeże ręczniki oraz wstaw odświeżacz powietrza o przyjemnym, niedrażniącym zapachu. W całym domu możesz poustawiać wazony ze świeżymi kwiatami. Kwiaty zamów w wcześniej, a umów się na ich odbiór na rano w dniu przyjęcia. Możesz wybrać kolor przewodni przyjęcia i do tego koloru dopasować bukiety w wazonach. Obowiązkowo pomyśl także o pięknym przystrojeniu stołu. Stół bowiem jest miejscem, gdzie goście spędzą większość swego czasu. Jeśli nie masz ładnej zastawy obiadowej to na pewno warto takową zakupić, bowiem stół z piękną zastawą będzie z pewnością lepiej się prezentował. Ceny zastaw są obecnie bardzo atrakcyjne i przystępne dla każdego. No i oczywiście należy też pamiętać, iż jest to zakup na dobrych parę lat - zakup, który się po prostu opłaca.

Jeśli wybierzesz białą zastawę na stół i klasyczne szkło, to możesz dobrać do tego obrus w jakimś kolorze, czy poustawiać kolorowe ozdoby i świeczki. Najlepiej trzymaj się wybranego wcześniej koloru przewodniego. A jeśli twoja zastawa będzie np. ze złotymi zdobieniami to obrus może być biały, a możesz pójść w ten kolor i dodać złote świeczki, złote serwetki, złote pierścienie na serwetki itp. Zawsze należy jednak pamiętać, aby nie stawiać za dużo ozdób na stole, aby nie zasłaniać widoku gościom. Aby goście poczuli się jeszcze bardziej uroczyście, można także postawić przy talerzach mała karteczki z imionami (winietki), żeby każdy wiedział gdzie jest jego miejsce do siedzenia i nie zapanował chaos.

Rozrywka i urozmaicenie wieczoru

Idealnym rozwiązaniem jest zorganizowanie miejsca do tańczenia, tak aby goście mogli się pobawić. Do tego przygotuj obowiązkowo jakieś płyty, dobre składanki, by cały wieczór towarzysza wam wesoła muzyka – wesele w końcu jest radosnym wydarzeniem i odpowiednim miejscem na zabawę. Jeśli jesteś posiadaczem Play Station 3, możesz skorzystać z dodatku Sing Star i zorganizować gościom karaoke. Jest to dobra zabawa i z pewnością każdy będzie chciał poszaleć przy mikrofonie i zaśpiewać swoją ulubioną piosenkę. Jeśli nie ma się takiej konsoli w posiadaniu, zawsze można ją pożyczyć od znajomych. Na pewno, ktoś z naszych przyjaciół ma takowy sprzęt, gdyż jest obecnie bardzo popularny. Do tego można zorganizować jakieś proste konkursy i zabawy grupowe, np. kalambury. Jeśli jednak nie chcemy organizować karaoke i tańców, to przynajmniej zadbajmy o to, by cały czas w tle towarzyszyła naszemu przyjęciu przyjemna muzyka.

Coś z tradycji weselnych…

Bardzo dobrym pomysłem jest także zorganizowanie na wstępie, tuż po przyjściu z kościoła tradycyjnego przywitania chlebem i solą, oraz poczęstowanie gości kieliszkiem szampana. Takie przywitanie wprowadzi wszystkich z pewnością jeszcze bardziej w weselny klimat.

Jeśli ktoś ma wciąż obawy, czy wszystko zorganizuje dobrze i poprawie, czy zdąży, albo jeśli ktoś szuka dodatkowych inspiracji, to zawsze można sięgnąć po poradniki doradzające jak zorganizować perfekcyjne przyjęcie w domu.

Comments are closed.


Niedawno napisane