Koszty ślubu i wesela

Thursday, 02. 3. 2011  –  Kategoria: Finanse

Koszty ślubu i wesela

Wesele to niewątpliwie bardzo kosztowna impreza. Przy założeniu, że zaproszonych gości będzie 100, kwota jaką trzeba wydać to ok. 30 – 50 tyś zł. Przedstawiamy przykładowy budżet ślubny, zawierający średnie ceny poszczególnych usług.

Akcesoria

Zaproszenia 200zł

Winietki na stoły   150zł

Tablica z planem usadzenia gości   200zł

Ubiór

Suknia ślubna  2500zł

Dodatki Panny Młodej (buty, welon, rękawiczki, bolerko) 500zł

Bukiet ślubny, bukiet dla druhny i butonierki  250

Fryzjer, makijaż, paznokcie  250zł

Garnitur  1500zł

Dodatki Pana Młodego (buty, krawat, koszula, kamizelka) 600zł

Obrączki 1200zł

Ślub

Ofiara dla kościoła  600zł

Przystrojenie kościoła   150zł

Wynajęcie samochód   700zł

Ustrojenie samochodu   150zł

Fotograf  2000zł

Kamerzysta  1700zł

Wesele

Wynajem sali  1500zł

Dekoracja sali  500zł

Tort  300zł

Menu gości   140zł od osoby

Alkohol  25zł od osoby

Zespół z wodzirejem  2500zł

Podziękowania dla rodziców  200zł

Podróż poślubna 6000zł

Co jednak zrobić kiedy nie uda się zebrać takiej kwoty, a jednocześnie nie będziemy chcieli zrezygnować z żadnej usługi. Niższa cena nie musi od razu oznaczać gorszej jakości. Zacznijmy od sukni ślubnej, która jak widać jest dość kosztowna. Warto poszukać krawcowej, która za dużo niższą cenę uszyje podobną suknię do tej, jaką wybrałyśmy w salonie. Innym rozwiązaniem jest oddanie swojej sukni po przyjęciu do komisu, aby móc odzyskać choć cześć pieniędzy. Kolejnym, także wartym przemyślenia wyjściem, jest kupno używanej sukni ślubnej.

Następnie zastanów się nad fotografem. Cena usługi jest dość wysoka, a zważywszy na to, że w dzisiejszych czasach wielu ludzi poosiada profesjonalny sprzęt fotograficzny, popytaj przyjaciół i poproś o zrobienie sesji zdjęciowej. Być może znajomy zrobi nam prezent i wykona zdjęcia za niższą cenę.

Zamiast wynajmować samochód, można go pożyczyć od kogoś z rodziny bądź znajomych, natomiast ozdoby można wykonać własnoręcznie.

Kolejną propozycją jest ogłoszenie gościom, że zamiast prezentów wolicie otrzymać gotówkę. Coraz więcej par decyduje się na takie rozwiązanie, gdyż pozwala wykorzystać zebrane pieniądze na wybrany przez nas konkretny cel np. jako wkład w zakup własnego mieszkania na ślubie.

Jeśli jednak Para Młoda wie, iż nie zdąży zebrać odpowiedniej kwoty na swoje wymarzone wesele, może zastanowić się nad wzięciem kredytu. Coraz więcej par decyduje się obecnie na takie rozwiązanie, a bogata oferta kredytów konsumpcyjnych z rożnych banków z pewnością ułatwi to zadanie.

Wystarczy trochę chęci, pomysłu i wkładu własnego, a z pewnością każdemu uda się zorganizować niesamowite przyjęcie weselne i ślub oraz zaskoczyć przy tym swoich gości. Sprytne planowanie, rozpisywanie kosztów i strategiczne myślenie pozwoli przy tym zaoszczędzić na pewno wiele pieniędzy.

Comments are closed.


Niedawno napisane