Jak posadzić gości weselnych?

Odpowiednie usadzenie gości weselnych jest podstawą dobrej zabawy. Oprócz zasad savoir-vivre należy uwzględnić sympatie, animozje i różne historie rodzinne.

Bez względu na wybór stołów istnieje kilka ważnych zasad, jakimi powinno się kierować przy usadzaniu gości. Znajomość tych reguł z pewnością ułatwi to dość skomplikowane zadanie. Przy stole honorowym w centralnym punkcie sali siedzą nowożeńcy. Panna młoda jest po prawej stronie pana młodego. Najczęściej obok pary młodej zasiadają świadkowie wraz z osobami towarzyszącymi. Według innej szkoły obok panny młodej siada ojciec i matka pana młodego oraz świadek, natomiast przy panu młodym zasiadają rodzice panny młodej oraz świadkowa. Najważniejsze jest to, żeby nowożeńcy byli widoczni z każdej strony sali i dla wszystkich gości.

Dalsza cześć zależy już od Was samych. Możliwości jest wiele. Możecie podzielić gości i stoły:

-na młodych i starszych,

-na rodzinę i znajomych,

-bądź wybrać opcje oddzielnych stołów dla obu rodzin.

Aby samopoczucie gości było na jak najwyższym poziomie, należy pamiętać o bliskości pokrewieństwa, wieku i sympatiach. Ważne jest, aby osoby siedzące blisko siebie znały się, lubiły i miały o czym rozmawiać.

Aby uniknąć zamieszania związanego z zasiadaniem gości, dobrze jest przygotować specjalne winietki z imionami i nazwiskami, które ustawia się na stołach. Winietki pokazują gościom w jakim miejscu powinni usiąść. Natomiast generalny plan usadzenia gości, zazwyczaj w postaci tablicy na sztaludze, ustawia się bezpośrednio przed wejściem do sali weselnej. To z pewnością pozwoli zachować porządek na sali, spokój oraz uporządkuje gości i ich wędrówki po sali w poszukiwaniu miejsca. Winietki i plan pozwolą uniknąć zamieszania i walki o lepsze miejsca przy stołach.

Państwo młodzi nie muszą trzymać się sztywno wszystkich reguł jakie nakazuje etykieta. Jeśli z czymś się nie zgadzają, mogą urządzić to według własnej woli i koncepcji. Najważniejsze jest z pewnością dobre samopoczucie młodej pary i gości, oraz szampańska zabawa podczas wesela do białego rana.

Comments are closed.


Niedawno napisane