Gdzie mieszkać po ślubie ?

Tuesday, 02. 15. 2011  –  Kategoria: Życie po ślubie

Gdzie mieszkać po ślubie ?

Po długich przygotowaniach do ślubu, uroczystościach weselnych i podróży poślubnej nadchodzi czas kiedy trzeba podjąć ważną, jeśli nie najważniejszą decyzje mianowicie, gdzie zamieszkać.

Kupno mieszkania

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupno własnego mieszkania i dzielenia życia tylko we dwoje. Ale niestety w dzisiejszych czasach na takie rozwiązanie stać tylko niektórych. Po pierwsze wiąże się to z możliwościami finansowymi obojga małżonków. Stała i dobrze płatna praca jest podstawą w uzyskaniu kredytu na zakup wymarzonego mieszkania. Młodzi ludzie dopiero zaczynają swoją karierę, a ich zarobki nie są jeszcze wystarczające na pokrycie miesięcznej raty na kredyt. W takim wypadku można skorzystać z pomocy rządowej jaką jest program skierowywany do młodych małżeństw „Rodzina na swoim”. Takie rozwiązanie daje nowożeńcom dogodne warunki do zakupu mieszkania oraz częściową pomoc w spłacie kredytu.

Mieszkanie z rodzicami

Mieszkanie z rodzicami lub teściami jest najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że dzielenie mieszkania z rodzicami wiąże się często z licznymi nieporozumieniami i konfliktami. Brak całkowitej swobody czy narzucanie swojej woli mogą doprowadzić do napięć wśród małżonków. Intencje rodziców są pozytywne i chcą aby młodzi korzystali z ich doświadczenia, ale najlepiej jest kiedy sami nauczą się żyć na własnych, a nie cudzych błędach. Nie można pozwolić na nadmierną ingerencje w Wasze sprawy osobiste. Trzeba wyznaczyć pewnie granice, które pomogą żyć bez niepotrzebnych nieporozumień w rodzinie. Na pewno dużym plusem mieszkania z rodzicami jest pomoc w codziennych obowiązkach. To jest bardzo istotne zwłaszcza wtedy kiedy pojawią się dzieci. Dziadkowie zawsze chętnie chcą opiekować się wnukami, a pozostawienie ich w domu z kimś z rodziny jest zawsze korzystniejsze niż posłanie go np. do żłobka. Innym pozytywnym aspektem wspólnego mieszkania jest na pewno odciążenie od kosztów utrzymania. Koszty dzielone są zazwyczaj po połowie, co jest plusem zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony.

Wynajem mieszkania

Innym rozwiązaniem jest wynajęcie mieszkania. Jest to dość kosztowne rozwiązanie, ale daje duży komfort, ponieważ małżonkowie mogą cieszyć się tylko sobą. Należy jednak pamiętać, że wynajmujący może wynająć mieszkanie tylko na określony czas i wypowiedzieć umowę w każdym momencie, wtedy w dość szybkim czasie trzeba będzie znaleźć inne lokum.

Decyzja o miejscu zamieszkania musi należeć do obojga małżonków. Trzeba zastanowić się nad plusami i minusami każdego rozwiązania, ponieważ tak ważna decyzja może mieć wpływ na dalsze losy małżeństwa.

Comments are closed.


Niedawno napisane