Finanse w małżeństwie

Tuesday, 02. 15. 2011  –  Kategoria: Finanse

Jak dzielić finanse w małżeństwie ?

Jak dzielić finanse w małżeństwie, żeby nie doprowadzić do nieporozumień i kłótni? Czy złe zarządzanie finansami w rodzinie może odbijać się negatywnie na relacjach partnerskich?

Podział wydatków domowych na obu małżonków jest jedną z najważniejszych kwestii do uzgodnienia. Od tego zależy całe Wasze życie małżeńskie. Nie od dziś wiadomo, że pieniądze są bardzo częstym powodem do kłótni i aby tego uniknąć już na samym początku Waszego wspólnego życia ustalcie kto za co płaci.

Jedna osoba bierze odpowiedzialność za zakupy codziennego użytku, czyli artykuły spożywcze, chemiczne czy kosmetyki, natomiast druga zajmuje się opłatami mieszkaniowymi tj. czynsz, media, rachunki itp. Jeśli dużo wcześniej zaplanujecie sobie ile chcecie wydawać na bieżące wydatki to z łatwością będziecie mogli zarządzać Waszym budżetem tak, aby żadne z Was nie było pokrzywdzone.

Jeśli natomiast będziecie chcieli zrobić większe zakupy np. telewizor, komputer, czy nowe meble do domu, zaplanujcie sobie dużo wcześniej taki wydatek i spróbujcie zaoszczędzić, aby takie zakupy nie wywołały dużej dziury w domowym budżecie.

Zdarzają się również niezaplanowane wydatki, typu nagła choroba któregoś z małżonków, bądź naprawa samochodu, dlatego ważne jest, aby trzymać pewną wspólną rezerwę właśnie na takie zdarzenia, żeby potem nie było sprzeczek kto za co musi zapłacić.

Życie w małżeństwie wymaga wielu kompromisów również w kwestach finansowych. Jeśli ustalicie na samym początku podział wydatków unikniecie niepotrzebnych nieporozumień i rozczarowań.

Comments are closed.


Niedawno napisane