Antykoncepcja hormonalna kojarzy nam się z rychłym przybieraniem wagi, zmęczeniem i spadkiem popędu seksualnego. Te dolegliwości mogą towarzyszyć stosowaniu antykoncepcji, ale nie muszą i zależy to od tego jaką antykoncepcję zastosujemy. Antykoncepcja, by była skuteczna, a przede wszystkim nie powodowała dyskomfortu, powinna być dobrana do naszego indywidualnego organizmu. Co to znaczy?

Antykoncepcja hormonalna zalicza się do preparatów, które możemy kupić tylko na receptę. Jest to środek, który znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu kobiety, a więc jego dawkowanie powinno odbywać się pod ścisłym nadzorem ginegologa/endokrynologa. Czym tak naprawdę jest antykoncepcja hormonalna? Jest to kontrolowanie naszej płodności i zazwyczaj leży on w gestii kobiety.

Antykoncepcja może występować w różnych wariantach. Najpopularniejsze są tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, jednak coraz częściej kobiety sięgają też po plastry, krążek dopochwowy, wkładki wewnątrzmaciczne czy zastrzyki. Ich działanie opiera się na uwalnianiu do organizmu hormonów, które zapobiegają zajściu w ciążę.

Środki antykoncepcyjne przede wszystkim hamują owulację, przez co jajniki nie produkują komórek jajowych oraz wpływają na zagęszczenie śluzu w drogach rodnych kobiety, co uniemożliwia poruszanie się plemników. Niektóre środki mogą powodować również spowolnienie transportu jajowodowego, przez co komórka jajowa nie jest przesuwana i uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Antykoncepcja dostosowana do nas

Intensywność hamowania poszczególnych procesów zależy od rodzaju leków antykoncepcyjnych, jakie używamy. Tabletki dwuskładnikowe zawierające estrogen i progestagen wywołują wszystkie te procesy, stąd ich największa popularność. Ważna jest wygoda zażywania i cena środków. To, który środek powinnaś wybrać, zależy przede wszystkim od stylu życia, jaki prowadzisz, bo duże znaczenie w antykoncepcji hormonalnej ma systematyczność. Dla jednych kobiet pamiętanie o zażyciu tabletek nie stanowi problemu, inne wybiorą plastry lub krążki dopochwowe, które wymagają wymiany tylko co pewien czas.

W doborze odpowiedniego środka pomoże nam ginekolog lub endokrynolog, który uwzględni nie tylko tryb życia, ale również stan zdrowia, wiek i preferencje pacjentki. Niestety, bardzo często środki antykoncepcyjne, oprócz zapobiegania ciąży, mogą wywoływać również „niepożądane efekty uboczne”. Kobiety bardzo często skarżą się na wzrost wagi, obniżone libido czy zmęczenie i dlatego nierzadko rezygnują z antykoncepcji. Środki antykoncepcyjne same w sobie nie powodują przybierania na wadze, ale wywołują objawy, które mogą je powodować np.: zatrzymywanie wody w organizmie czy wzmożony apetyt.

Posłuchaj co mówi Twoje ciało

Dlatego tak ważne jest, by w pierwszych miesiącach zażywania antykoncepcji hormonalnej obserwować swoje ciało. Spostrzeżenia należy przekazać ginekologowi na następnej wizycie. Lekarz podpowie nam, jak radzić sobie z niepożądanymi objawami, bądź dobierze nam inny rodzaj tabletek. Często kobiety w podobnym wieku, prowadzące podobny styl życia zareagują inaczej na ten sam środek antykoncepcyjny.

Okres przystosowawczy do przepisanych przez lekarza środków antykoncepcyjnych wynosi 3 miesiące. To właśnie w tym czasie kobieta powinna być najbardziej uważna. Jest to również okres, w czasie którym nasz organizm przystosowuje się do zmian jakie wywołuje antykoncepcja hormonalna. Wówczas może wystąpić szereg objawów, świadczących o tym, że organizm przechodzi swego rodzaju rewolucję. Należą do nich: plamienia śródcykliczne, problemy gastryczne i zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli nie miną one po wyznaczonym okresie, należy zgłosić to lekarzowi, ponieważ może to oznaczać, że ten rodzaj antykoncepcji nam nie służy.

Antykoncepcja na zdrowie

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne mogą wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. To właśnie z powodów zdrowotnych kobiety decydują się na ten rodzaj zabezpieczenia przed ciążą. Antykoncepcja hormonalna może wpływać na lepszy wygląd skóry, zmniejszyć bóle brzucha, poprawić przemianę materii, a tym samym kontrolować wahania wagi. Jak pokazują ostatnie badania, że środki antykoncepcyjne wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, macicy czy jajników.

Do 30 lat od zaprzestania stosowania antykoncepcji hormonalnej, są odczuwalne te efekty. Mitem o antykoncepcji są pogłoski o szkodliwości antykoncepcji - jest ona bezpieczna dla kobiety nawet przy długotrwałym stosowaniu. Część kobiet zauważa pozytywne zmiany w funkcjonowaniu organizmu, jak na przykład regularny cykl menstruacyjny czy stabilny poziom hormonów, który przekłada się na nasze samopoczucie.

Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej warto dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki ruchu, spożywać więcej wody, unikać produktów zawierających sód oraz ograniczyć cukry proste (również te pochodzące z owoców). Dzięki temu zapewnimy organizmowi kompleksową opiekę, a sobie lepszy nastrój. Jeśli wskazany przez ginekologa środek nie daje oczekiwanych efektów, nie można się zniechęcać, ale szukać środka dopasowanego idealnie do naszych indywidualnych potrzeb.

Skomentuj


Niedawno napisane